5 חלופות טבעוניות לנעלי עור - Shanili

5 חלופות טבעוניות לנעלי עור

אם קנית איפעם נעליים, בוודאי שמת לב לסימונים המוטבעים על הגפה, מודפסים בחלקה הפנימית של הלשון או מודבקים לסוליה, ומסמנים את הרכב החומרים. אלה סימונים בינלאומיים פשוטים למקרא, שלרוב מלווים בתיאור מילולי של הרכב הסוליה, הגפה וגוף הנעל עצמו.

משמעות הסימון "עור" או "עור מצופה" היא שהנעל עשויה מעור, זמש או נובוק וזה נראה כך:

חשוב לדעת כדי להימנע, אבל בואו נדבר על החלופות. חומרים חופשיים מסבל, טבעיים וסינתטיים, כאלה שנמצאים בשימוש אלפי שנים לצד אחדים שזה עתה יצאו ממעבדות הפיתוח, זמינים ונפוצים, גם בשוק וגם בחנויות המעצבים הכי שוות. בואו נבדוק!

Textile: הסימון הבינלאומי, בצורת שתיוערב, מעיד על הרכב החומר. על הסקאלה הזאת נמצאות גם נעליים מקנבס כותנה וגם נעלי קטיפה עדינות. נעלי טקסטיל הן זמינות מאוד ותמיד אפשר למצוא דגמים איכותיים וטרנדיים, כמו גם אופציות זולות ליוםיום. עם זאת, תמיד כדאי לבדוק גם את הכיתוב על התווית מאחר ותוצרים מהחי שאינם עור, כמו לבד ומשי, כלולים גם הם תחת סימון הטקסטיל. לעיתים, גם אם גוף הנעל החיצוני עשוי מטקסטיל, פנים הנעל או הגפה עשויים להיות מעור.

  1. PU leather: למרות השם המתעתע, PU LEATHER הוא חומר סינתטי, פולימר, תוצר של תעשיית הנפט. החומר הזה אינו זר למי שקונה בחנויות הדיסקאונט, ובגדול אלה נעליים מעור סינתטי, או נעליים מחיקוי עור, אם תרצו. זוהי חלופה זולה וזמינה מאוד אך לעתים עלולה להכיל בתרכובת חומרים מהחי. לשמחתי, עם המודעות הקיימת בארץ, ברשתות בדרך כלל ידעו לומר אם הנעליים טבעוניות או לא. וגם, תמיד אפשר לרחרח את הנעל, כי לעור יש ריח מובחן.

  1. Piñatex: 'פיניה' זה אננס בספרדית ו'פיניה טקס' הוא תחליף עור שמעובד מסיבים של עלי האננס. כן, זה אמיתי לגמרי. זוהי המצאה של אישה מעניינת, שעבדה בתעשיית העור והבינה את ההשלכות האקולוגיות הרות האסון שכרוכות בעיבוד מוצרים מן החי. היא התחילה להתנסות בפיתוח טקסטיל לאארוג מצמחים שונים והפתרון נמצא בעלי אננס, תוצר לוואי חקלאי זמין, זול ולאממש שימושי. העיבוד מתחיל בקהילות חקלאיות בפיליפינים המגדלות את האננס, שם העלים מופרדים לסיבים, נשטפים ומיובשים. בתהליך הגימור, שנעשה במפעל בספרד, הסיבים מעובדים לחומר רך, עמיד ונעים שמזכיר במרקמו עור.

  1. MuSkin: השם קצת מתעתע, אבל ה– Mu בשם מגיע מ– mushroom וזו לא טעות, אלא אחד הדיבורים החמים בעולם האופנה הטבעונית: עור שעשוי מפטריות. הפטרייה שבשימוש גדלה ביערות טרופיים ומעובדת במפעל באיטליה ללא שימוש בכימיקלים ובחומרים רעילים. עור הפטריות מזכיר במרקמו זמש רך מאוד. זהו חומר נושם ונעים על הגוף. הוא מעורר עניין רב בתעשייה, אבל פחות נמצא בשימוש, שכן הייצור עדיין מוגבל.

  1. Hemp: המפ, קנאביס תעשייתי, הוא אחד הצמחים המבויתים הראשונים; קיימות עדויות לגידולו מלפני עשרת אלפים שנה! כיום מגודל כתוסף תזונה, כחומר גלם לתעשייה, כבסיס לנייר וגם כחומר גלם נהדר לעבור תעשיית האופנה. סביבתית, ההמפ קל לגידול, צורך הרבה פחות מים מכותנה והוא גדל מהר ללא צורך בשימוש במדבירים ובדשן. נעלי המפ מיוצרות מעיבוד של סיבי הקנאביס. האריג נושם ואוורירי והן מתאפיינות במרקם רך ובעמידות.