עור – מה באמת ?!? - Shanili

עור – מה באמת ?!?

כמה פעמים שמענו מהסביבה שלנו, שתהליך ייצור העור הוא בעצם תהליך טבעי וידידותי לסביבה, מאחר והוא מהווה תוצר לוואי של תעשיית הבשר והחלב? אז זהו… שהסיפור הזה רחוק מלהיות חלק מהמציאות שלנו. ולמה אנחנו מאמינים בכך? מאחר ותעשיית העור משקיעה 2 ביליון דולר בשנה כדי לשכנע אותנו בעובדות מזויפות.

העור, בדומה לכל איבר גוף חי אחר, מתחיל תהליך של ריקבון ברגע שבעל החיים מת.
על מנת לצרוך את העור לטובת התעשייה, בני האדם פיתחו במשך שנים תהליכי עיבוד שונים שנועדו להשמיש את העור והפכו למוצר. תהליכים אלו מערבים שימוש רב בכימיקלים שונים ומסוכנים אשר מזהמים את הסביבה באופן קיצוני. ישנם 225 חומרים כימיים שונים שתפקידם למנוע ריקבון ולהשמיש את העור ליצור תעשייתי.
למעשה, הריח של עור "חדש" שכולנו מכירים הוא בעצם ריאקציה כימית של העור עם חומרים שונים כגון:  עופרת, ציאניד, ארסן, אנילין, כלורופנולים וחומרים נוספים. כימיקלים לו לא מאפשרים לעור להתכלות ולכן העור אינו אורגני (היסטוריונים מצאו עור משומר משנת 5,000 לפני הספירה).

מעבר לזיהום הסביבתי, הפוגע באדמה, באוויר ואספקת המים שלנו, אנו מוצאים שמרבית תעשיית העור נמצאת במדינות עולם שלישי כסין והודו, שם אין הקפדה של ממש על תנאי העבודה וכך קורה, שהליך יצור העור גורם לעובדים רבים לנזקי בריאות חמורים (נשים, גברים ובעיקר ילדים שמעורבים במספרים גדולים בתעשייה). מחקרים רבים מוכחים את הקשר בין הליך יצור העור למחלות רבות, בעיקר התפתחות של סוגי סרטן שונים.

לסיכום, 10 ביליון בעלי חיים נשחטים בשנה אך נחסוך מכם הקוראים ולא נתאר את היחס הנורא שהם מקבלים על מנת לספק את העור כחומר גלם לתעשייה. עם זאת חשוב להבין, שאין אפשרות לייצר עור ללא התעללות פיזית ונפשית במיליוני בעלי חיים תמימים וחסרי אונים.